Didžioji Antano Poškos kelionė

2015-09-22
 | Kategorija: Tekstai
 | 
Žymės:
Didžioji Antano Poškos kelionė

Vilniaus universiteto Orientalistikos centro lektorius Vytis Vidūnas

„Didžiąja kelione“ Antanas Poška (1903–1992) prisiminimuose vadina savo daugiau nei septynerius metus (1929–1936) trukusią kelionę į Indiją. Ir nors lietuvių keliautojui, esperantininkui, tyrėjui ir mokslininkui gyvenimas tikrai nepašykštėjo nuotykių ir išbandymų tolimuose kraštuose, jo kelias į Indiją, veikla joje lėmė tai, kad šiandien visiškai pelnytai A. Pošką galime laikyti vienu iš Lietuvos mokslinės indologijos pradininkų. „Didžioji kelionė“ tęsiasi: paminėdama lietuvių tyrinėtojo 110-ąsias gimimo metines, 2013 m. rudenį Lietuvos Respublikos ambasada Indijos Respublikoje su Lietuvos–Indijos forumu, Lietuvos keliautojų sąjunga ir Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių ir pramogų klubu Indijoje surengė ekspediciją „Antano Poškos keliais“. Joje ne tik aplankytos su lietuvių tyrinėtojo gyvenimu ir veikla susijusios vietos, bet Delyje ir Kolkatoje vyko mokslinės konferencijos, kuriose dalyvavo Vilniaus universiteto Orientalistikos centro, Indijos universitetų mokslininkai, Indijos politikai, Lietuvos Respublikos ambasados darbuotojai.

Konferencijose aptarta A. Poškos mokslinė veikla Indijoje, prieškariu užsimezgę Lietuvos ir Indijos moksliniai ryšiai. Ekspedicijos rezultatu galime laikyti A. Poškos mokslinių nuopelnų pripažinimą. 2014 m. lapkričio 28 d. vykusiose iškilmėse Kalkutos universitetas dalyvaujant Indijos Respublikos Prezidentui suteikė A. Poškai garbės daktaro vardą po mirties. Garbės daktaro regalijas priėmė mokslininko dukra profesorė Laimutė Kisielienė. Nuo šiol daktarą A. Pošką didžiuodamiesi galime statyti į vieną eilę su įžymiais kitų šalių mokslininkais, aktyviai tyrinėjusiais Indijos kultūrą XX a. pirmojoje pusėje.  

Skaityti visą straipsnį pdf

Nuotraukoje: Saločių Antano Poškos vidurinės mokyklos mokytojo Boleslovo Tuskėno instaliacija „Kelionė“. Iš kairės stovi: broliai Petras ir Jonas Mikelinskai, keliautojo giminaitis Augustas Kubilius, dukra prof. Laimutė Kisielienė ir giminaitė Aleksandra Vanagienė. 2003 m.

Šaltinis: Pasvalio krašto istorijos ir kultūros žurnalas „Šiaurietiški atsivėrimai“, 2015, Nr.1/38, p. 69-76. ISSN 1392-6810
Prieiga internete: http://siaurietiskiatsiverimai.psvb.lt/


 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos