Akademinė ekspedicija „Japonija 2020“

Japonija 946 SA 01 02Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutas po sėkmingos akademinės ekspedicijos „Indija ir Nepalas 2019“, siekdamas išlaikyti akademinių ekspedicijų tradiciją, kviečia 1–4 kurso japonologijos studentus prisijungti prie akademinės ekspedicijos „Japonija 2020“ projekto kūrimo ir dalyvavimo pačioje ekspedicijoje.

1906 m. Vilniuje S. Kairys išleido tris lietuvių kalba parašytas knygeles apie Japoniją. Tai buvo tik pirmas žingsnis, tarpukariu tęsęs Lietuvos ir Japonijos kultūrinius, ekonominius bei diplomatinius ryšius. 1922 m. Japonija pripažino Lietuvą de jure. 1925 m. Japonija buvo viena iš 5 pasirašiusių Klaipėdos konvenciją, taip Lietuvai priskiriant Klaipėdos kraštą. Galiausiai, 1939 m. Kaune Japonijos konsulo pareigas pradėjo eiti pasaulio herojumi laikomas Chiune Sugihara. Tačiau Lietuvos ir Japonijos istorinių ryšių XX a. pirmoje pusėje tema yra neišbaigta, žinoma tik fragmentiškai ir neatskleidžia pilno istorinio siužeto. Ramybės neduoda daugybė klausimų – kiek svarbios buvo pasirašytos vizų panaikinimo ir prekybos sutartys? Ar dėl to Japonijos krantus pasiekė lietuviška produkcija? Kas per žmogus buvo paslaptingasis Lietuvos garbės konsulas Tokijuje Masaji Yasaka, kurio darbo vietoje plevėsavo Lietuvos trispalvė? Šis detektyvinis siužetas skatina peržvelgti lietuviškumo apraiškas Japonijoje tarpukariu iš naujo ir patikrinti, ar mes nepraleidome kažko pro akis! Jei yra noro, privaloma nuvykti į įvykių vietą – Tekančios Saulės šalį.

Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto planuojama ekspedicija „Japonija 2020“ bus skirta išsiaiškinti šių pamirštų diplomatinių ryšių reikšmę, atrasti paslėptus ten veikusių su Lietuva susijusių asmenų pėdsakus ir toliau tęsti tradiciją, nukreiptą į dviejų šalių prasmingą akademinį bei kultūrinį bendradarbiavimą.

Kviečiame japonologijos studentus dalyvauti tikroje praeitį nagrinėjančių detektyvų ekspedicijoje, kurioje bus atliekami tyrimai Japonijos archyvuose, reikalausiantys istorinių šaltinių nagrinėjimo bei skaitymo. Neapsiribodami dokumentais, Japonijos miestuose ieškosime su Lietuva susijusių vietų ir taip prisidėsime prie dar menkai žinomos praeities rekonstravimo. Lankydamiesi mokslinėse institucijose, kurios tiesiogiai susijusios su Rytų ir Šiaurės Europos regionų praeities bei dabarties tyrimais ir tarpvalstybinių ryšių plėtojimu, tapsime savo šalį reprezentuojančiais asmenimis, kaip kadaise buvo žurnalistas ir keliautojas Matas Šalčius.

Dalyvauti norintys studentai turės prisidėti prie pasirengimo ekspedicijai ir kryptingo jos uždavinių įgyvendinimo. Ekspedicijos metu studentai pagilins savo japonų kalbos žinias, išmoks „prakalbinti“ dokumentus, artimiau susipažins su šalies kultūra bei istorija ir taps Lietuvos-Japonijos kultūrinių ryšių stiprinimo iniciatoriais. Visos ekspedicijos galutinis rezultatas bus publikavimui pateiktas mokslo populiarinimo leidinys, mokslinio straipsnio parengimas ir nepamirštama bei unikali patirtis!

Kaip ir ekspedicija „Indija–Nepalas 2019“, taip ir ši ekspedicija yra bendras administracijos, dėstytojų ir studentų projektas, todėl jo įgyvendinimas priklausys nuo visų dalyvių pastangų (į tai įeina ir biudžeto paieškos, idėjų generavimas, programos parengimas ir pan.). Ekspedicijos komandą sudarys VU ATSI darbuotojai (doc. dr. Deimantas Valančiūnas, lekt. Jurgita Ignotienė, administratorė Irma Kondrataitė), Istorijos fakulteto magistrantas Laurynas Kudijanovas ir nuo 5 iki 7 bet kurio kurso japonologijos studentai.

Studentai, norintys dalyvauti ir drauge kurti šį projektą, kviečiami išsiųsti trumpą motyvacinį laišką (apimtis – pusė puslapio trumpai aprašant, kodėl norėtumėte dalyvauti projekte) el. paštu .

Motyvacinių laiškų laukiame iki 2019 m. lapkričio 25 d. Pavykus sėkmingai parengti projektą, išvykimas į Japoniją preliminariai yra planuojamas 2020 m. balandžio mėnesį (Velykų atostogų metu, trukmė – 12–14 dienų).

Apie ekspediciją „Indija–Nepalas 2019“ skaitykite čia