Sakralūs pasaulio tekstai: Patandžalio „Joga sūtros“ biografija

BA jogaiLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. gegužės 2 d. 18 val. kviečiame į devintąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto profesorius Audrius Beinorius pristatys pamatinį jogos filosofijos ir psichologijos tekstą – Patandžalio „Joga sutrą“.

Jogos sąvoka jau seniai mūsų kultūroje yra tapusi bendrine ir neverčiama. Kaip bene didžiausias Indijos kultūrinis eksportas, joga tapo masiniu ir globaliu reiškiniu, kulminuojančiu pasauline jogos diena. Dažnai joga pateikiama kaip autentiškos ir praktinės Indijos dvasinės tradicijos summum bonum. Tačiau, ar tikrai taip yra? Paskaitoje bandysime atsakyti į klausimus: kokios yra jogos ištakos? Kas yra žinoma apie „Joga sūtros" autorių ir kada jis parašytas? Kokia buvo šio teksto tiesioginė paskirtis? Koks buvo jo vaidmuo Indijos filosofijos ir religijos istorijoje? Kas „Joga sūtras” sieja su budizmu ir kas - su šiuolaikine jogos praktika? Kada įvyko „jogos renesansas” ir kokį vaidmenį tame suvaidino teosofai bei Svamis Vivekananda? Galiausiai, kokių religinių ir psichologinių interpretacijų šis tekstas susilaukė Vakaruose (M. Eliade, C.G. Jungas)?

Paskaitos vaizdo įrašas

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.