Sakralūs pasaulio tekstai: knygos „Gilgamešo epas“ biografija

Paskaitu ciklas 01a 20192019 m. sausio 10 d. (ketvirtadienis) 18.00 val. viešų paskaitų ciklas „Skaralūs pasaulio tekstai: knygos biografija“ pradedamas paskaita apie „Gilgamešo epą“. Tai garsiausias Senovės Artimųjų Rytų literatūros kūrinys, pasakojantis apie Gilgamešo, legendinio Uruko karaliaus, nuotykius ir žygdarbius. Šis epas mums yra geriausiai pažįstamas iš akadų kalba ant 12 molinių lentelių užrašytos, t. y. standartinės, versijos, pirmiausia rastos Ninivėje, sugriautų Asirijos karaliaus Ašurbanipalo rūmų bibliotekoje. Vis dėlto pats kūrinys turėjo ilgą ir nevienalytę atsiradimo istoriją, pradedant žodiniais pasakojamais ir vėliau šumerų kalba parašytais mažesnės apimties epais. Tai kūrinys ne tik turintis savo istoriją, bet ir pats dėl paralelių su Senuoju Testamentu nuo pirmųjų jo lentelių fragmentų atradimo kūręs istoriją.

Net ir praėjus daugiau kaip trims tūkstančiams metų nuo jo sukūrimo, Gilgamešo epas neprarado savo aktualumo, nes kalba apie pamatinius žmonių troškimus ir jausmus, viltis ir baimes, jis pasakoja apie gyvenimo trapumą ir neišvengiamą mirtį.

Paskaitą veda Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Istorijos katedros, VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektorius dr. Tadas Rutkauskas.

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius).