Mokslinė konferencija „Iliuzijos Vakarų ir Rytų kultūrų kontekste“

20170114 Konferencijos atskLietuvos humanistinės psichologijos asociacija (LHPA) kartu su Vilniaus universiteto Orientalistikos centru rengia bendrą konferenciją.

Konferencijos data – 2017 m. sausio 14 d.

Vieta: Vilniaus universiteto Orientalistikos centras, J. Kovalevskio aud. (Universiteto g. 5, Vilnius)

Konferencijos idėja: Tai pirmoji tarpdisciplininė mokslinė konferencija Lietuvoje, kurioje siekiama įvairiais aspektais ir skirtingų mokslų (psichologijos, filosofijos, religijotyros, orientalistikos) perspektyvomis aptarti iliuzijos fenomeną. Iliuzija psichologijoje yra savotiška realybės priešingybė. Pirmiausia tai liečia visa tai, kas yra susiję su suvokimu ir jo pamatu – vaizdiniu. Dar sudėtingesnis iliuziškumo laukas atsiskleidžia, kai bandoma prisiliesti prie išorinio pasaulio prezentacijos vidinėje, psichinėje erdvėje. Ir čia iškyla visa eilė psichologinių fenomenų, tokių kaip vaizduotė, fantazija, vizija, sapnas, haliucinacija ir kt. Toks iliuzijos išskleidimo rakursas yra susiformavęs Vakarų kultūrinėje erdvėje, kurioje savitą nuomonę turi fenomenologinė humanistinės ir egzistencinės psichologijos perspektyva, saviapgaulę suvokiant kaip savotišką iliuziją. Be to šiuolaikinėje epochoje vis svarbesnis tampa socialinių iliuzijų (nuostatų) klausimas, egzistuojantis socialinės sąmonės paradigmoje. Tuo pačiu Vakarų kultūroje išsiskiria modernistinio bei postmodernistinio meno diskursai su savitu požiūriu į iliuzijas ir realybę. 

Ne siauresnė iliuzijos traktavimo erdvė yra Azijos kultūrose ir atskirose intelektinėse jos tradicijose. Epistemologinė iliuzijų samprata, vaizdijimo mechanizmas, ryšis tarp tikrovės ir regimybės, yra išplėtoti budizmo, vedantos tradicijose; apie socialines ir egzistencines saviapgaules kalba džainizmas, joga ir kitos Indijos mokyklos. Vienas esminių motyvų ankstyvosios Kinijos mąstymo tradicijoje yra nuolatinis rūpestis adekvačiu tikrovės priėmimu, kuris turi virsti į priderantį veikimą atliepiant tą žmogų supančią tikrovę. Kita vertus, Rytų tradicijose iliuzijos yra ne tik teorinio pažinimo tematika, bet ir daugelio amžių meditacinės praktikos sritis, kuri kažkuriais aspektais susišaukia su šiuolaikine Vakarų psichologija.

Konferencijos programa   Konferencijos afiša 

Norintys gauti LHPA konferencijos dalyvio pažymėjimą, iki sausio 12 d.
registruotis šiuo adresu: . LHPA nariams ir VU
Orientalistikos centro darbuotojams pažymėjimas nemokamas. Kitiems – 2 eurai.

Organizatorių kontaktai:
Prof. Audrius Beinorius, mob. tel. 8 681 69000, el. p.
Rimvydas Budrys, mob. tel. 8 683 10031, el. p.

Daugiau informacijos: http://www.lhpa.net/, el. p.


 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos