Konferencija „Iliuzijos Vakarų ir Rytų kultūrų kontekste“

Iliuzijos atskl 3 1 2016Lietuvos humanistinės psichologijos asociacija (LHPA) kartu su Vilniaus universiteto Orientalistikos centru rengia bendrą konferenciją, kuri vyks Vilniaus universiteto Orientalistikos centro patalpose (Universiteto 5).

Konferencijos data  2017 m. sausio 14 d. 

Konferencijos tema „Iliuzijos Vakarų ir Rytų kultūrų kontekste“.

Planuojama pranešimų kvota konferencijoje – apie 12 pranešimų. Vienam pranešimui skiriamas laikas – 30-40 min. Jau yra davę sutikimus skaityti pranešimus prof. Audrius Beinorius, dr. Vladimiras Korobovas, dr. Dainius Razauskas, prof. Rimantas Kočiūnas, psichologai Rimvydas Budrys ir Petras Arlauskas, psichiatras-psichoterapeutas Remigijus Juškėnas. Kviečiame joje skaityti pranešimus ir kitus psichologijos, orientalistikos ir kultūrologijos specialistus.

Norinčius joje skaityti pranešimą prašome kreiptis pas konferencijos organizatorius. Pranešimų temas kviečiame siųsti organizatoriams iki 2016 m. gruodžio 1 d. Gruodžio mėn. bus parengta konferencijos programa.

Konferencijos idėja: Tai bus pirma tarpdisciplininė konferencija Lietuvoje, kurioje bus siekiama įvairiais aspektais ir skirtingų mokslų perspektyvomis aptarti iliuzijos fenomeną. Iliuzija psichologijoje yra savotiška realybės priešingybė. Pirmiausia tai liečia visa tai, kas yra susiję su suvokimu ir jo pamatu – vaizdiniu. Dar platesnis iliuziškumo laukas atsiskleidžia, kai bandoma prisiliesti prie išorinio pasaulio prezentacijos vidinėje, psichinėje erdvėje. Ir čia iškyla visa eilė psichologinių fenomenų, tokių kaip vaizduotė, fantazija, vizija, sapnas, haliucinacija ir kt. Toks iliuzijos išskleidimo rakursas yra susiformavęs Vakarų kultūrinėje erdvėje, kurioje atskirą nuomonę turi fenomenologinis humanistinės ir egzistencinės psichologijos požiūris, kai saviapgaulė suvokiama kaip savotiška iliuzija. Be to šiuolaikinėje epochoje svarbiu tampa socialinių iliuzijų (nuostatų) klausimas, egzistuojantis socialinės sąmonės paradigmoje. Tuo pačiu Vakarų kultūroje išsiskiria modernistinio bei postmodernistinio meno diskursai su savitu požiūriu į iliuzijas ir realybę.

Dar platesnė iliuzijos traktavimo erdvė yra Azijos kultūrose ir atskirose jos tradicijose. Epistemologinė iliuzijų samprata, vaizdijimo mechanizmas, ryšis tarp tikrovės ir regimybės, yra išplėtoti budizmo, vedantos tradicijose; apie socialines ir egzistencines saviapgaules kalba džainizmas, joga ir kitos Indijos mokyklos. Vienas esminių motyvų ankstyvosios Kinijos mąstymo tradicijoje yra nuolatinis rūpestis adekvačiu tikrovės priėmimu, kuris turi virsti į priderantį veikimą atliepiant tą žmogų supančią tikrovę. Kita vertus, Rytų tradicijose iliuzijos yra ne tik teorinio pažinimo tematika, bet ir daugelio amžių meditacinės praktikos sritis, kuri kažkuriais aspektais gali susišaukti su šiuolaikine Vakarų psichologija.

Konferencijos organizatoriai:

Prof. Audrius Beinorius, mob. tel. 8-681-69000, el. p.
Rimvydas Budrys, mob. tel. 8-683-10031, el. p.

Daugiau informacijos: http://www.lhpa.net/, el. p.


Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos