Sakralūs pasaulio tekstai: „Kojiki“ ir „Nihonshoki“ biografija

VP KojkiLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. lapkričio 21 d. 18 val. kviečiame į aštuonioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektorė Jurgita Ignotienė pristatys reikšmingiausias šintoistines Japonijos kronikas Kojiki (古事記) ir Nihonshoki (日本書紀).

Kojiki – „Užrašai apie senovės darbus“ imperatoriaus įsakymu sudarytas 712 m., ir Nihonshoki - „Japonijos analai“ parengti 720 m., yra pirmieji japonų rašytiniai šaltiniai, seniausi žinomi metraščiai, Japonijos istorijos ir šintoizmo mitologijos paminklai. Tai neišsemiamas daugybės mitų, nesuskaičiuojamos gausybės dievybių bei siužetinių linijų, ritualų, papročių, įvairiausių maginių praktikų bei socialinių draudimų lobynas. Tai ne tik japonų kalbos rašto paminklai ir net poezijos šaltiniai, bet ir istoriniai metraščiai, pasakojantys Japonijos istoriją nuo pat pasaulio sukūrimo iki valstybės atsiradimo.

Šioje paskaitoje, aptardami šių tekstų atsiradimo istoriją ir jų struktūrą, išryškinsime pagrindinius skirtumus, susipažinsime su pagrindiniais mitais bei svarbiausiomis dievybėmis, pakalbėsime apie šių tekstų „atradimą“ ir jų „panaudojimą“ XVIII a., apie pirmuosius vertimus į Europos kalbas.

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.
Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.

Paskaitos vaizdo įrašas