Laisvės keliais į naujus pasaulius: lituanistikos atgimimas įmanomas tik sąveikoje su Rytų kultūromis

2015-10-11
 | Kategorija: Tekstai
 | 
Žymės:
Laisvės keliais į naujus pasaulius: lituanistikos atgimimas įmanomas tik sąveikoje su Rytų kultūromis

Lietuvos mokslų akdemijoje vykusioje diskusijoje „Orientalistika, civilizacinė ir kultūrinė komparatyvistika Lietuvoje: iš sovietmečio į ateitį“ dalyvavo LMA tikrasis narys prof. Antanas Andrijauskas, VU Orientalistikos centro direktorius dr. Valdas Jaskūnas, prof. Audrius Beinorius, dr. Loreta Poškaitė, doc. dr. Naglis Kardelis, Kultūros tyrimų instituto mokslininkai dr. Vytautas Rubavičius, dr. Aivaras Stepukonis.

VU Orientalistikos centro direktorius doc. dr. Valdas Jaskūnas, su centro veikla susijęs nuo 1997-ųjų, pastebėjo, kad labai svarbios Lietuvos orientalizmui buvo istorinės atramos, į kurias rėmėsi pirmieji profesionaliosios orientalistikos entuziastai. Jis priminė, kad 2010 m. Vilniaus universitetas minėjo akademinių orientalistikos studijų pradžios 200 metų sukaktį Lietuvoje.

Doc. dr. Naglis Kardelis teigė, jog lietuviai suvoks lietuvybės šaknis tik atsikratę jiems būdingo provincialumo, o neeuropinių kalbų ir kultūrų studijos tam gali pasitarnauti. <...> Kol patys savęs nesuvoksime plačiame įvairių regionų kontekste, kol požiūrio neprojektuosime į išorę, tol būsime tik lituanistikos provincija.

Prof. Audrius Beinorius išsakė mintį, kad „mes pačius save geriau matome vertindami iš šalies, iš kitų regionų. Tad lituanistikos atgimimas įmanomas tik sąveikoje su Rytų kultūromis. <...> Ir dar svarbu, kad orientalistika išlaikytų tą idealistinį patosą, pakylėtumą, kuris ją ligi šiol ir palaikė“, kad „pragmatiškas požiūris, pastebimas ir tarp kai kurių studijuojančių Rytų kalbas ir kultūras, bet pirmiausia jaunimui tai turėtų išlikti įkvėpimo šaltiniu“.

Renginio dalyviai, aptarę orientalistikos Lietuvoje ištakas, istorinių laikotarpų ypatumus ir dabarties tendencijas, suformulavo išvadą, kad „Oriento sindromas – nepraeinanti intelektinė liga, būtina dvasinei sveikatai užtikrinti. Orientas tam tikrai daliai tautiečių – tai savotiška begalybės forma, per skirtingus kraštus, įvairiakalbius žmones ir kultūras įprasminama giliu esaties ir visaties pažinimu. Savo nepažinumu ir neišsemiamumu Orientas, kaip ir begalybė, visada traukė ir trauks žmogaus protą.

Skaityti visą straipsnį 

Gediminas Zemlickas. Laisvės keliais į naujus pasaulius: lituanistikos atgimimas įmanomas tik sąveikoje su Rytų kultūromis

Šaltinis: Žurnalas „Santara“, ruduo, 117/118, p. 54-70, 2015. Kaunas: IĮ „Santaros leidykla“. ISSN 1392-0979


 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos