Antano Poškos mokslinė veikla Indijoje

2015-05-24
 | Kategorija: Tekstai
 | 
Žymės:
Antano Poškos mokslinė veikla Indijoje

Vytis Vidūnas, Vilniaus universiteto Orientalistikos centro lektorius

Mūsų tautiečio Antano Poškos, keliautojo, antropologo, rašytojo ir esperantininko, mokslinę veiklą Indijoje įvertino Indijos mokslo bendruomenė. Lietuvoje A. Poška yra labiau pagarsėjęs kaip keliautojas ir populiarios atsiminimų knygų serijos „Nuo Baltijos iki Bengalijos“ autorius. Tačiau šiandien visiškai pagrįstai galime jį laikyti vienu iš mokslinės indologijos pradininkų Lietuvoje. 

„Didžioji kelionė “ į Indijos paslaptis. Antanas Poška į savo „didžiąją kelionę“ (kaip jis pats vadina ją savo prisiminimuose) išvyko 1929 m. lapkričio mėnesį iš Kauno motociklu. Per daugiau nei septynerius metus trukusią kelionę (grįžo į Lietuvą prieš 1936 m. Kalėdas) jis aplankė daugelį to meto Europos ir Azijos valstybių – kelionių įspūdžiai patraukliai papasakoti atsiminimų knygų serijoje „Nuo Baltijos iki Bengalijos“. Tačiau pagrindinis A. Poškos kelionės epizodas yra susijęs su Indija. Indijos Bombėjaus (dabar Mumbajus) uostą A. Poška pasiekė laivu 1931 m. kovo 23 d. ir praleido šioje šalyje daugiau nei penkerius metus (iki pat savo grįžimo į Lietuvą 1936 m.) studijuodamas, dirbdamas mokslinį darbą Indijos mokslo institucijose, dalyvaudamas mokslinėse ekspedicijose. Pagrindinis kelionės tikslas ir įkvėpimo šaltinis – patyrinėti lingvistines ir kultūrines Lietuvos ir Indijos sąsajas. Toliaus skaityti pdf.

Šaltinis: Žurnalas „Spectrum“ 1(22) 20150428, p. 38-41, Vilniaus universitetas. ISSN 1822-0347.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos