Vieša paskaita „Žydų praeities palikimas XX a. Ganoje“

VP Levi intThe lecture will discuss briefly the history of Jews in West Africa and how this history has potentially been transmitted throughout a millennium. The talk will more broadly discuss the historical method and how histories can be informed by both documented and imagined pasts.

Janice R. Levi is a Ph.D. Candidate in History at the University of California, Los Angeles. Her research focuses on the history of Jewish presence in West Africa.

She began her research on this topic in 2009 and has since conducted archival and fieldwork in Ghana, Mali, Senegal, and Morocco.

The lecture will be held in English.

Paskaita vyks 2019 m. balandžio 24 d. 15 val. Azijos ir transkultūrinių studijų institute, Japonų auditorijoje.