Azijos kultūrų studijos – galimybė mąstyti naujai

Gabriele Niekyte int2017 metais Azijos studijų programos arabistikos specialybę baigusi absolventė Gabrielė Niekytė dalinasi savo įspūdžiais apie studijas Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institute.

Gabriele, kada ir kaip pasirinkai studijuoti būtent Azijos studijas?

Aš nebuvau iš tų, kurie nuo mažų dienų žinojo, kuo jie bus užaugę. Besiblaškant tarp stereotipinių dalykų, kuriuos dažniausiai renkasi labai gerai besimokantys abiturientai, ir paieškų kažko įdomaus ir nežinomo, atėjo studijų pasirinkimo metas. Vis besikeičiant mano planams, netikėtai į pirmą vietą iškilo Azijos studijos. Ir galiu nuoširdžiai pasakyti, kad niekada nesigailėjau atėjusi į tą jaukų kampelį Vilniaus universiteto centriniuose rūmuose – Azijos ir transkultūrinių studijų institutą. Čia pasijauti kaip šeimoje, nors kiekvieną akimirką atrandi ir kažką naujo – tiek studijose, tiek bendraudamas ir gyvendamas tarp labai „nerealių“ žmonių, su kuriais kartu studijuoji.

Kas Tau labiausiai įsiminė studijų metu?

Kiekvienas studijuotas dalykas suteikė naujų žinių, tad negaliu išskirti vieno labiausiai įsimintino. Mūsų studijos buvo sudarytos iš daugelio įvairių patirčių, jas perteikdavo dėstytojai, atsinešdavo studentai. Mano nuomone, svarbiausia yra tai, kad studijų metu esi priverstas laužyti stereotipus, skatinamas mąstyti kitaip, žiūrėti iš kito taško, pažinti ir patirti kitų kultūrų ypatumus. Dienos pabaigoje dažnai užvaldydavo jausmas, kad viskas, apie ką galvojai iki šiol, tarsi buvo klaidinga – tad reikėjo pradėti mąstyti naujai. Tokį požiūrio kitimą, pasaulėžiūros keitimąsi jaučiau beveik visą studijų laikotarpį.

Ar buvai išvykusi dalinių studijų į užsienį?

Dalyvavau „Erasmus+“ mainų programoje ir buvau išvažiavusi į Lundo universitetą Švedijoje. Turėjau ypatingą galimybę pasinaudoti milžiniška universiteto biblioteka, patirti visiškai kitokią dėstymo kultūrą. Smagiausia buvo tuomet, kai sėdėdama kalbos ar istorijos paskaitose susivokdavau, kad auditorijoje iš visų studentų buvau vienintelė europietė!

Ar studijuodama turėjai papildomų veiklų?

Studijuodama bakalaurą turėjau tiek daug visokiausių veiklų, kad negalėjau išsigryninti tos vienos srities, kurią norėčiau pasirinkti. Ko gero, tai yra problema, su kuria susiduria visi veiklūs žmonės. Tiesą sakant, apsispręsti padėjo tai, ką aš veikiau greta studijų – įvairi savanorystė, aktyvi ESN veikla („Erasmus Student Network“), taip pat studentiška gyvenimas, pagalba Fakulteto dienų organizatoriams ir visa kita.

Studijų metu turėjau galimybę praktiką atlikti LR Užsienio reikalų ministerijos Artimųjų Rytų reikalų skyriuje, kur susipažinau su nuostabiais kolegomis. Čia supratau, kad mano specialybė yra labai reikalinga Lietuvoje. Atrodo, kad Indija yra labai toli nuo Artimųjų Rytų, bet vėliau teko dirbti kartu su Indijos garbės konsulu Lietuvoje leitenantu Rajinder Kumar Chaudhary. Tik studijų metu suvokiau, kiek atsiveria naujų galimybių ir kiek daug iškyla naujų tikslų, taip pat supratau ir ką privalau daryti, kad tos galimybės būtų išnaudotos.

Būdama studente, ko gero, turėjai ir linksmų nutikimų?

Linksmiausi įvykiai iš tikrųjų yra susijęs ne su paskaitomis, o su studentišku laisvalaikiu. Įsimintini prisiminimai apie dalyvavimą Vilniaus universiteto akademinio mišraus choro „Gaudeamus“ veikloje. Pirmo kurso pradžioje aš prisijungiau prie šio kolektyvo. Nemažai bendravome su dėstytojų ir studentais, atvykusiais iš užsienio šalių – tiek iš Europos, tiek iš Artimųjų Rytų. Mane ir mano grupės draugus visada smagiai stebindavo tai, kad jie labai greitai įsimylėdavo Vilnių ir Lietuvą – nes jiems čia žalia ir gražu! Po kelionių, po repeticijų sėsdavome į 2-ąjį troleibusą, kažkurio užsienio studento taikliai pavadinto „aukso graliu“ ir kartu dainuodami dainas važiuodavome į Saulėtekį. Pralinksmindavome visus, netgi ir kontrolierius... Bendrumo jausmas ir džiugus šurmulys stipriai įstrigo mano atmintyje.

Gal galėtum pasidalinti apie savo artimiausius planus?

Magistrantūrą studijuoti pasirinkau Orhuso universitete Danijoje pagal „Erasmus Mundus“ programą, apjungiančią žurnalistiką, medijas ir globalizaciją. Tokį pasirinkimą lėmė tai, kai nenorėjau keisti savo studijų krypties, rengiausi tęsti pradėtą darbą, bet ir siekiau kažko naujo, įdomaus, aktualaus.

Kaip manai, koks moksleivis turėtų rinktis Artimųjų Rytų studijas?

Nėra kažkokio vieno moksleivio tipo, kuris galėtų studijuoti VU Azijos ir transkultūrinių studijų institute. Tiek mano bendramoksliai, kurie dabar yra išsisklaidę po pasaulį, tiek dabar studijuojantys studentai yra įdomių žmonių mišinys. Čia laukiami visi. Reikia turėti tik kantrybės ir labai didelį norą mokytis, siekti atrasti ir pažinti save bei kitokį, galbūt dar nežinomą, pasaulį.

Ko palinkėtumei būsimiems Artimųjų Rytų studijų studentams?

Tiems, kurie pasirinko šį drąsų kelią, galiu palinkėti trijų dalykų. Pirma – neblėstančios drąsos, nes kartais tenka pajusti, lyg būtum klaidžiame kelyje, ir tuomet pasidaro neaišku, ką čia veiki. Tačiau ilgainiui ateina suvokimas, kad gali labai daug pasiekti ir kartu su savo studijų draugais gali nueiti labai ilgą ir sunkų kelią. Antra – kantrybės, nes studijos apie kultūras yra labai sudėtingas mokslas. Kultūrinis šokas, kurį dažnai pajaučia pirmakursiai, užklumpa staiga ir netikėtai, sudrebina tavąjį pasaulį iš pamatų, kai pajauti, kad anksčiau žinotų dalykų nebežinai arba suvoki, kad tas žinojimas buvo neteisingas. Trečia – neblėstančio noro keisti pasaulį, nes mūsų institute ir studentai, ir žmonės, kurie dėsto ir moko, griauna stereotipus ir keičia žmonių mąstymą.

Facebook: VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas / Vaizdo įrašas