Muzika iš Bengalijos: Ananda Gopal Das Baul ir Sahadžijos baulai

Bengalijos muzika intSpalio 7 d. 18:30 val. Dirbtuvės „Bangališkų dainų ratas“
Galeroje, Užupio meno inkubatorius | Užupio g. 2, Vilniuje

Spalio 12 d. 18 val. Koncertas
Vilniaus Universiteto Teatro salėje | Universiteto g. 3

Indijoje baulai yra žinomi kaip dvasinė tradicija ir folkloro muzikos žanras, jau daugybę šimtmečių gyvuojantis Bengalijoje (šiuo metu – Indijai priklausančioje Vakarų Bengalijoje ir Bangladeše) – ir beveik nepažinta Lietuvoje. Kada XV-ame amžiuje Indijoje suklestėjo bhaktai, islamo sufijai ir kiti mistiniai judėjimai, Bengalijoje gimė baulai ir jų muzika. Baulo kelionė nėra bergždžia klajonė: tai asketiška praktika, kelias į save, mistinio „širdies žmogaus“ (bengal. moner manuṣ) paieška, visą gyvenimą praktikuojama ir meistriškai perteikiama liaudies daina ir šokis – ir visa tai skiriama Aukščiausiajam. Poetas baulas nemėgsta apibrėžimų, todėl juokauja ir juokiasi, kaip galėdamas geriau dainuoja ir šoka apie esmę už žodžių bei pačiam klausytojui palieka spręsti: kvailys jis ar išminčius. Ir vis dėlto – 2008-ais metais baulų dainos buvo įtrauktos į UNESCO „Nematerialaus pasaulio kultūros paveldo objektų“ sąrašą. Baulai padarė stiprią įtaką ir nobelio premijos laureato Rabindranato Tagorės gyvenimui ir kūrybai.

Į Lietuvą atvyksiantis Ananda Gopal Das (Baul) nėra paprastas atlikėjas: tai jau septintos kartos baulas, tradiciją paveldėjęs per šeimos liniją. Ananda Das yra itin gražus baulo kelio pavyzdys: nuo mažens jis keliaudavo su savo dainuojančiais seneliais – močiute Jogamaja Dasi ir seneliu Pančanan Thakur, taip ne tik užsidirbdamas duonai, bet ir patirdamas gilų muzikos džiaugsmą („ananda“ iš sanskrito k. – „laimingas“). Tais laikais jis grodavo miestuose, kaimuose, traukiniuose ir autobusuose, religinėse šventėse ir mugėse, baulų susibūrimuose ir paties organizuotuose festivaliuose. Nors yra pripažintas muzikantas, savo autentišką baulo patirtį pristatantis ne tik Indijoje, bet ir visame pasaulyje, įvaldęs ne vieną instrumentą – ant scenos Ananda vis tiek mėgsta užlipti su tuo pačiu paprastu skambalėliu, kuriuo kažkada sau pritardavo gatvėje.

Siūlome galimybę prisiliesti prie šios unkalios muzikinės tradicijos. Renginiai bus įdomus ne tik tiems, kurie mėgsta dainuoti ir nori išmokti bengališkų liaudies dainų, bet ir visiems, kam įdomi pasaulio tautų muzika, Indijos kultūra ir kultūros, dvasinės tradicijos, bengalų kalba ir poezija... Galėsite pasikalbėti su autentiškos kultūros atstovais, užduoti klausimus asmeniškai.

Renginio afiša  Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/2237368719702757/