Azijos studijos – laisvė rinktis ir galimybė pažinti save

Agne Veisaite intAlumnė Agnė Veisaitė dalijasi įspūdžiais apie studijas Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institute.

Agne, būtų įdomu sužinoti, kaip atrodė Tavo studijų pasirinkimo kelias?

Sprendimas turbūt atėjo iš neapsisprendimo, ką noriu studijuoti. Baigus mokyklą viskas atrodė įdomu – filosofija, istorija, antropologija, menai...

Pasidomėjau Azijos studijų programa – labiausiai patraukė galimybė gilintis į įvairiapusiškas studijas ir skirtingas disciplinas.

Būtent suvokimas, kad iš esmės beveik nieko nežinau apie Azijos studijas ir buvo stiprus impulsas rinktis, nors rimtai svarsčiau ir apie kitas studijas. Suvokimas, kad toliau noriu studijuoti sinologiją atėjo tuomet, kai supratau, kad visų pirmiausiai renkuosi galimybę pažinti save.

Mokymosi proceso metu intuityviai linkstama prie klausimų, interesų srities, kuri atrodo įdomiausia. Azijos studijos suteikė daug laisvės į tyrinėjamą objektą pažvelgti iš labai skirtingų pusių. Tą patį reiškinį galima tyrinėti ir per tekstą, ir per kalbą, ir per archeologinius radinius, o čia ir dabar, per santykį su dabartine Kinija ir kinais. Šiose studijose labiausiai patraukė visuminio žvilgsnio galimybės.

Kas Tau labiausiai patiko studijų laikotarpiu?

Labiausiai patiko laisvė rinktis ir savęs pačios pažinimas. Kad ir toks paprastas dalykas – rašto darbų temų pasirinkimas. Galimybė rinktis klausimus, į kuriuos pats nori rasti atsakymus. Azijos studijos apima platų tyrimų lauką, tad vietos vaizduotei ir paieškoms čia išties yra labai daug. O per tai, ką renkiesi, geriau pažįsti ir save patį. Na ir žinoma žmonės – dėstytojai, su kuriais visada turėjome galimybę kalbėtis ir bendrakursiai, su kuriais diskutavome – su šauniais ir protingais žmonėmis praleisti metai.

Ar studijų metais jau turėjai aiškių ateities planų?

Tikrai nežinojau, ką norėsiu veikti po studijų. Ir šiuo metu aiškiai sudėliotų planų tolimai ateičiai neturiu. Tačiau žinau, kad dabar veikiu tai, kas man atrodo įdomu ir prasminga. Prieš kelias savaites grįžau iš Taivano, kur devynis mėnesius tęsiau kinų kalbos studijas, o nuo rugsėjo išvažiuoju į Pekino universitetą studijuoti magistrantūros studijų. Jei iš humanitarinių studijų pasiimi tai, ką jos duoda – kritinį mąstymą, gebėjimą skaityti, argumentuoti – pabaigus studijas galimybių visada atsiras. Studentai dažnai nerimauja dėl ateities, nes kelia klausimą, kuo galėsime būti baigę studijas. Manau, kad reikėtų klausti, ką mes norėsime veikti baigę universitetą. Azijos studijos atveria daug ir labai skirtingų kelių bei pasirinkimo galimybių.

Tavo nuomone, koks moksleivis galėtų rinktis Azijos studijas?

Negaliu tiksliai pasakyti, ar yra koks nors moksleivių tipas, kuris renkasi ar turėtų rinktis Azijos studijas. Manau, kad besirenkantys šias studijas turi kelis vienijančius bruožus – siekį išbandyti save, drąsą rinktis tai, kas nėra pažįstama ir norą neužsidaryti siauroje disciplinoje. Tad būsimajam studentui norėčiau palinkėti nebijoti rinktis tai, kas atrodo įdomiausia ir kas labiausiai traukia. Manau, kad iš to kylantis mokymosi džiaugsmas yra geriausia, tai ką galime patirti studijuodami.

Facebook: VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas