Doktoranto Justino Stankaus etnografinis lauko tyrimas Mianmare

Justinas konfe int2018 m. vasario – kovo mėn. Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto etnologijos doktorantas Justinas Stankus vykdė etnografinį lauko tyrimą Mianmare. Kelionės metu jis skaitė pranešimą tarptautinėje konferencijoje Mandalajaus universitete (Mandalay University), pranešimo tema – „Paprotinės teisės bei lyderystės vieta šiuolaikinėje Mianmaro visuomenėje“, taip pat dalyvavo Valstybinio istorinių tyrimų instituto surengtoje konferencijoje Jangone, kurios tema – „Mianmaro studijų naujausios kryptys“.

Mianmare doktorantas susitiko su Jangono universiteto (University of Yangon) Antropologijos departamento vadove, Shan State Buddhist universiteto rektoriumi, Mandalajaus universiteto Teisės departamento vadove, taip pat tyrimų institutų – Pyidaungsu instituto (PI) bei Enlightened Myanmar Research Foundation (EMReF) vadovais. Visiems jiems buvo pristatytas Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto doktoranto vykdomas tyrimas apie politinę ir teisinę kultūrą Mianmare, aptartos bendradarbiavimo galimybės vykdant šį tyrimą. PI bei EMReF institutai dalinasi savo tyrimų rezultatais bei metodologija, kas yra itin aktualu vykdant tyrimą tokiame politiškai jautriame kontekste. Jangono universitetas bei Shan State Buddhist universitetas sudarė galimybes naudotis jų bibliotekomis, kuriose doktorantas susipažino su riboto tiražo literatūra, konsultavosi su vietiniais akademikais.

Mianmaro rytinėje Shan provincijoje įvyko susitikimas ir su Shan karališkosios šeimos atstove Sao Haymar, kuri aprodė buvusius šeimos rūmus ir interviu metu pasidalino vertingomis istorinėmis žiniomis apie šeimos praeitį. Išsamesnį supratimą susidaryti padėjo ir vėlesnis susitikimas su jos seserimi. Šis bendravimas atvedė prie pažinties su Shan jaunimo organizacijos nariais, kurie kovo mėn. geranoriškai sutiko prisidėti prie etnografinio lauko tyrimo.

Justinas susitikime intVykdant tyrimą, kaimuose Justinas Stankus susitiko su seniūnais, šie pristatė savo politines bei teisines tradicijas, kurių aprašymo patikimuose rašytiniuose šaltiniuose nėra. Kartu su Shan jaunimo organizacijos atstovais buvo suplanuotas ir jungtinis tyrimų projektas, kuris bus vykdomas 2018 m. pabaigoje.

Buvęs Shan Herald Agency for News (SHAN) vyr. redaktorius interviu metu pasidalino vertingomis žiniomis apie nacionalistinį bei karinį Shan judėjimą. Konsultacijos su istoriku bei Fulbright mokslininku prof. U Sai Aung Tun padėjo geriau suprasti Shan etninės grupės kilmę bei tapatybę, t.y. klausimus, kurie Mianmare ilgą laiką buvo politizuoti.

Justinas Stankus Londono universiteto koledže (UCL London) 2009 m. yra įgijęs teisės magistro laipsnį, vėliau dirbo teisininku. Nuo 2017 m. rugsėjo mėn. vykdo jungtinę Vilniaus universiteto ir Gento universiteto (Belgija) doktorantūros programą, jis priklauso Konfliktų tyrimų grupei. Kitas lauko tyrimas Mianmare planuojamas 2018 m. rugpjūčio mėnesį.

Nuotraukose – J. Stankus konferencijoje Mianmare / Susitikimas su Shan State Buddhist universiteto rektoriumi

Facebook: VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas / Vaizdo įrašas

Taip pat skaitykite: Pusmetį Mianmare dirbęs ir vietines bendruomenes tyrinėjęs Justinas Stankus: „Šeima ir bendruomenė jiems yra viskas“