Prof. Audriaus Beinoriaus paskaita LR Užsienio reikalų ministerijoje

uzsienio reikalu ministerija2017 m. sausio 10 d. Vilniaus universiteto Orientalistikos centro profesorius Audrius Beinorius LR Užsienio reikalų ministerijoje skaitė paskaitą „Vakarų-Rytų kultūriniai skirtumai: dialogo paieškos“.

Paskaitos metu trumpai apžvelgus istorinę kultūros ir psichologijos sąveiką, aptarus pamatines kultūros funkcijas ir jos formas, buvo pristatytos tris teorinės šios sąveikos orientacijos: universalistinė-biologinė, reliatyvistinė-etnocentrinė ir evoliucinė.

Remiantis šiuolaikiniais kultūrinės psichologijos tyrimais bei metodais bandyta atsakyti į klausimus: kokie yra pagrindiniai kultūrinės patirties perdavos būdai? Kaip suvokiamas individualusis „aš“ skirtingose kultūrose: autonomiškas „aš“ versus sąveikaujantis „aš“, statiškas „aš“ versus kintantis „aš“ (H. Markus, S. Kitayama)? Kaip skirtingos „aš“ sampratos siejasi su G. Hofstedes įvesta kolektyvistinių ir individualistinių visuomenių klasifikacija?

Bandyta išsiaiškinti, kiek universalus yra nuoseklumo, pastovumo poreikis ir kaip įvairiose kultūrose varijuoja kognityvinio disonanso redukcijos metodai. Kuo skiriasi objektyvioji ir subjektyvioji savivoka ir kuriose kultūrose jos dominuoja? Kiek universalus yra savigarbos poreikis ir kokios skirtingos savivertės atstatymo strategijos vyrauja įvairiose kultūrose? Aptartas hierarchinis statusas Indijoje ir „veido praradimo“ samprata Kinijoje. Kas yra pirminė ir antrinė kontrolė, ar esame vienodai motyvuoti siekti kontrolės? Kaip kultūra įtakoja individualią ir kultūrinę atmintį?


 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos