Bendros naujienos

Sakralūs pasaulio tekstai: „Kojiki“ ir „Nihonshoki“ biografija

VP KojkiLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. lapkričio 21 d. 18 val. kviečiame į aštuonioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektorė Jurgita Ignotienė pristatys reikšmingiausias šintoistines Japonijos kronikas Kojiki (古事記) ir Nihonshoki (日本書紀).

Skaityti daugiau: Sakralūs pasaulio tekstai: „Kojiki“ ir „Nihonshoki“ biografija

Dr. Kristinos Garalytės vizitas JAV

Kristina JAV int2019 m. spalio 3–27 d. Dr. Kristina Garalytė buvo išvykusi į komandiruotę JAV, kurios metu dalyvavo trijose konferencijose.

New York Conference on Asian Studies (spalio 4–5 d., The State University of New York, New Paltz) –- skaitė pranešimą „Semantics and Politics of Suicide: Rohith Vemula and the Student Movement“. Tai yra gilias Azijos tyrimų tradicijas turinti konferencija, vykstanti nuo 1965 m. Šių metų NYCAS tema – fizinis, socialinis, ideologinis judėjimai.

48th Annual Conference on South Asia (spalio 17–20 d., Madisonas) – kartu su Suraj Yenge (Harvardo universitetas) moderavo skeciją „Dalit Movement’s Next Steps: Solidarity and Interaction with Others“. Tai yra didžiausia ir svarbiausia Pietų Azijos studijoms skirta konferencija JAV.

Skaityti daugiau: Dr. Kristinos Garalytės vizitas JAV

Sakralūs pasaulio tekstai: „Tibeto mirusiųjų knygos” biografija

VP Tibeto 02Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. lapkričio 7 d. 18 val. kviečiame į septynioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto tibetologas dr. Vladimir Korobov pristatys unikalų tibetietiškojo budizmo tekstą Bardo thosgrol (བར་དོ་ཐོས་གྲོལ), kuris Vakaruose žinomas kaip „Tibeto mirusiųjų knyga".

Skaityti daugiau: Sakralūs pasaulio tekstai: „Tibeto mirusiųjų knygos” biografija

Vieša paskaita „Politinio hinduizmo grimasos Indijoje“

VP Beinorius HinduizmasBene kiekvienas žino, kad Indijoje vyraujanti religija hinduizmas nuo seno yra itin taikinga ir tolerantiška. Sekuliarios ir multireliginės Indijos vizija vadovavosi didieji nacionalinio išsivadavimo lyderiai Mahatma Gandhis ir Jawaharlalas Nehru. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais vis dažniau sužinome apie kruvinas bendruomenių riaušes Indijoje, kuriose lemiamą vaidmenį atlieka hinduistinio nacionalizmo ideologai. Gatvėse marširuojantys radikalai skanduoja šūkį „Indija hindams“, o Vakarų mokslininkai kaltinami akademine „hindufobija“ (Rajivas Malhotra).

2019 m. spalio 31 d. 18 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto profesoriaus dr. (HP) Audriaus Beinoriaus paskaita, kurioje bus aptariamos kolonijines hindų nacionalizmo ištakos ir bandoma atsakyti į klausimus: kokie istoriniai veiksniai lėmė nacionalistinio hinduizmo formavimąsi? Kokių tikslų siekė reformacinio hinduizmo apologetai D. Sarasvatis, Ramas Mohanas Rojus, Swamis Vivekananda? Apžvelgsime politikos ir religijos samplaiką modernioje Indijoje, pristatydami modernaus tautinio hinduizmo ideologų (Vinayakas Damodaras Savarkaras) nuostatas ir vertybes.

Skaityti daugiau: Vieša paskaita „Politinio hinduizmo grimasos Indijoje“

Sakralūs pasaulio tekstai: „Lotoso sūtros“ biografija

VP LotosLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. spalio 24 d. 18 val. kviečiame į šešioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Eötvöso Lorándo universiteto (Vengrija) doktorantas Gediminas Giedraitis pristatys reikšmingiausią budistinį Rytų Azijos tekstą, „Lotoso sūtrą“ (Saddharma Puṇḍarīka Sūtra, 妙法蓮華經).

Skaityti daugiau: Sakralūs pasaulio tekstai: „Lotoso sūtros“ biografija

Sakralūs pasaulio tekstai: Konfucijaus „Apmąstymų ir pašnekesių“ biografija

VP KonfucijusLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga.

Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. spalio 10 d. 18 val. kviečiame į penkioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto doc. dr. Loreta Poškaitė pristatys reikšmingiausią konfucionizmo tradicijos tekstą, išminčiui Konfucijui priskiriamus „Apmąstymus ir pašnekesius“ (Lúnyǔ, 論語).

Skaityti daugiau: Sakralūs pasaulio tekstai: Konfucijaus „Apmąstymų ir pašnekesių“ biografija

Seminaras „Disciplining culture: the fallacy that keeps on misgiving“

DM Kognityvinis seminaras 1Kviečiame į Kognityvinių mokslų centro seminarą, kuriame VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto prof. Victor de Munck pristatys kognityvinę antropologiją ir aptars kaip galima suprasti „kultūrą“ iš kognityvinės perspektyvos. 

Renginys vyks anglų kalba 2019 m. rugsėjo 25 d. (trečiadienis), 17.00 val., VU Filosofijos fakulteto 201 aud.

Skaityti daugiau: Seminaras „Disciplining culture: the fallacy that keeps on misgiving“

9-oji tarptautinė jaunųjų folkloristų konferencija

DK YoFo FB atskl2019 m. rugsėjo 18–20 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute (Antakalnio g. 6, Vilnius) vyks 9-oji tarptautinė jaunųjų folkloristų konferencija „(Ir)relevance of Classical Folkloristics in the 21st Century“ („Klasikinės folkloristikos (ne)aktualumas XXI a.“). Šį renginį institutas organizuoja drauge su Tartu universiteto Estijos ir lyginamojo folkloro katedra, Latvijos universiteto Literatūros, tautosakos ir meno institutu bei Nacionaline etnologijos doktorantų konferencija „Veritas Ethnologica". Konferenciją remia Lietuvos mokslo taryba.

Šiemet jaunieji folkloristai per tris konferencijos dienas paralelinėse sesijose gilinsis į folkloristikos situaciją XXI a., ypatingą dėmesį skirdami pačios disciplinos sampratai ir jos santykiui su tarpdiscipliniškumu. Taip pat bus keliami ir kiti ne mažiau aktualūs klausimai, susiję su šiuolaikiniu folkloristikos tyrimo objektu, žanrų relevantiškumu šiuolaikiniame tyrimų kontekste, svarstomos naujų metodologijų ir klasikinių tyrimų prieigų (ne)dermės bei aptariama skaitmeninė erdvė kaip naujasis tyrimų laukas.

Skaityti daugiau: 9-oji tarptautinė jaunųjų folkloristų konferencija

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos