Bendros naujienos

Naujai išrinktas rektorius prof. Rimvydas Petrauskas prisieks Vilniaus universitetui

R. Petrauskas 07532inter2020 m. balandžio 1 d. (trečiadienį) 15.00 val. Mažojoje auloje prof. Rimvydas Petrauskas iškilmingai perskaitys ir pasirašys priesaiką Vilniaus universitetui (VU). Ją priims VU Tarybos ir Senato pirmininkės dr. Eglė Radzevičienė ir prof. Dainora Pociūtė-Abukevičienė. Nuo tos akimirkos naujai išrinktasis rektorius pradės eiti VU rektoriaus pareigas.

Prof. R. Petrausko priesaika VU bus transliuojama tiesiogiai internetu. Ją bus galima stebėti VU Facebook paskyroje ir Youtube kanale.

Skaityti daugiau: Naujai išrinktas rektorius prof. Rimvydas Petrauskas prisieks Vilniaus universitetui

Antropologinis lauko tyrimas Pietų Jakutijoje

DB Jakutija sventeVilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto profesorius dr. Donatas Brandišauskas antropologinį lauko tyrimą atliko Pietų Jakutijos Neriungri regione esančiame Ijengros kaime.

Šia tyrimų išvyka buvo baigiamas vykdyti Lietuvos mokslo tarybos finansuotas mokslininkų grupių projektas „Valstybės ir autochtonų bendruomenių konfliktai: resursų gavyba ir žemėvaldos diskusijos Rytų Sibire“.

Mokslininkas taip pat dalyvavo ir kasmet rengiamoje kalendorinėje elnių augintojų šventėje „Uktevun“ (Elnių augintojų diena).

D. Brandišausko nuotraukoje – elnių augintojų šventės akimirkos.


 

The 21st Century Singularity and the Future of the World: A Big History Perspective

VP Korotayev intThe idea that in the near future we should expect “the Singularity” has become quite popular recently, thanks to the activities of Google technical director, Raymond Kurzweil and his book „The Singularity Is Near“ (2005). The mathematical analysis of the series of events (described by Kurzweil) starts with the emergence of our Galaxy and ends with the decoding of the DNA code. This series of events is described by an extremely simple mathematical function (not known to Kurzweil himself) that predicts a singularity in the region of 2029. A similar time series (beginning with the onset of life on Earth and ending with the information revolution) composed by the Russian physicist Alexander Panov (completely independently of Kurzweil) produced a mathematical function with a singularity in the region of 2027.

This function is similar to the equation discovered in 1960 by Heinz von Foerster published in “Science” which describes the dynamics of the world population and predicts a mathematical singularity in the region of 2027. I will review these findings and show that they indicate the existence of global macro-evolutionary regularities. At the same time, it is demonstrated that in the region of the singularity point there is no reason to expect an unprecedented acceleration of the rates of technological development. There are more grounds for interpreting the predicted singularity as an indication of an inflection point, after which the pace of global evolution will begin to systematically slow down in the long term.

Lecture will take place at 18:00 on the 12th of March, at the Faculty of Philosophy Conference Hall (201 auditorium), Vilnius University. Download poster 

Viešas renginys atšauktas, vėliau bus skelbiamas paskaitos vaizdo įrašas

Skaityti daugiau: The 21st Century Singularity and the Future of the World: A Big History Perspective

Haridvare vyks jungtinis tarptautinis seminaras

BA seminaras Indija2020 m. vasario 28 d.  Haridvare (Indija) vyks Dev Sanskriti universiteto (Dev Sanskriti Vishwavidyalaya) ir Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto jungtinis tarptautinis seminaras „Likimas, laisva valia ir pasirinkimas: indiškos ir vakarietiškos prieigos. Tekstologinės ir empirinės perspektyvos“.

Dalyvauja: hon. dr. Chinmay Pandya, prof. Ajay Bhardwaj Nirala, prof. Radhey Shyam Chaturvedi, prof. Abhay Saxena, prof. Audrius Beinorius, doc. Renatas Berniūnas, lekt. Vilius Dranseika.

Projektas bendrai finansuotas iš Europos socialinio fondo lėšų (projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-01-0111) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT). „Tarp pasirinkimo ir determinizmo: kultūrinė laisvos valios, sėkmės ir atsitiktinumo patyrimo bei konceptualizavimo įvairovė“ (DOTSUT-22 (09.3.3-LMT-K-712-01-0111))


 

Konferencija: tarp likimo ir pasirinkimo

Konf likimas 01aa2020 m. sausio 18 d. Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutas kartu su Humanistinės ir egzistencinės psichologijos institutu rengia mokslinę konferenciją „Tarp likimo ir pasirinkimo: transkultūrinė perspektyva“.

Tai pirmoji tarpdisciplininė mokslinė konferencija Lietuvoje, kurioje siekiama įvairiais aspektais ir žvelgiant iš skirtingų mokslų perspektyvų aptarti likimo fenomeną. Konferencijoje bus svarstomi nuo seniausių laikų keliami klausimai: kaip likimas buvo suprantamas įvairiose pasaulio kultūrose?

Juk visose tradicijose egzistavo tam tikra samprata, aiškinusi kas ir kaip veikia žmogų jo gyvenimo kelyje (fatum, karma, ming, al-qadar, khuvi zayaa). Tokia jėga neretai buvo net deifikuojama ir personifikuojama (Tychė, Moiros, Tianming, Fortuna, Lakšmė, Laima ir kt.). Vakarų filosofijoje ir teologijoje nuolat plėtojamos laisvos valios ir determinizmo sampratos. Bet ar šios sąvokos padeda suprasti kas yra „likimas”? Tai fatalistinė koncepcija ar vis dėlto ji palieka vietos atsitiktinumui, sėkmei? Ar visose gyvenimo aplinkybėse žmogus turi pasirinkimo galimybę? O jei taip, tai kiek ji yra plati ir apčiuopiama? Galiausiai, koks gi vaidmuo tenka žmogaus atsakomybei už savo egzistencinius sprendimus ir kaip jis gali būti tam deramai motyvuojamas?

Šiuos ir panašius klausimus diskutuos ir savo požiūrį ir tyrimus apie įvairius likimo ir pasirinkimo santykio aspektus pateiks praktikuojantys psichologai ir kultūrinių tradicijų tyrinėtojai orientalistai, filosofai, religijotyrininkai, etnologai.

Dalyvavimas nemokamas, dalyvio registracijos nėra. Programa  Renginio afiša

Konferencijos vaizdo įrašai

Konferencija vyks VU Konfucijaus instituto Didžioji Konfucijaus auditorija, M. K. Čiurlionio g. 21, II korpusas
(vidiniame kieme, įėjimas per VU Geomokslų fakultetą).

Skaityti daugiau: Konferencija: tarp likimo ir pasirinkimo

Šventinis sveikinimas

20191224 SveikinimasMieli VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto bendruomenės nariai,

nuoširdžiai sveikinu Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga ir dėkoju už kartu nueitus metus.

Linkiu, kad įgyvendinant savo troškimus ir siekius Jums nepristigtų atkaklumo ir sėkmės.


Jaukių ir prasmingų švenčių linkėdama,
VU ATSI direktorė dr. Kristina Garalytė

 


 

Seminaras „Laisvos valios” psichologija: tarpkultūrinio validumo problemos

Seminaras atskl int2019122Vakarų filosofijoje gerai žinoma „laisvos valios“ sąvoka tapo ir psichologinių tyrimų objektu. Ar šie tyrimai paliečia universalius įsitikinimus apie laisvą valią? Ar ši sąvoka turi universalią reikšmę? Ar visgi tai kultūriškai lokalus fenomenas? Į šiuos ir kitus klausimus bandysime atsakyti diskusijos metu.

Pranešėjas: Doc. Renatas Berniūnas

Diskusijos dalyviai:
Doc. Rūta Sargautytė
Prof. Gintautas Valickas

Moderatorius: Prof. Audrius Beinorius 

Renginys vyks 2019 m. gruodžio 20 d. 11:00 -13:00 val. VU Filosofijos fakultete, 201 auditorijoje (Universiteto g. 9, Vilnius).

Skaityti daugiau: Seminaras „Laisvos valios” psichologija: tarpkultūrinio validumo problemos

Profesoriui Victor de Munck įteiktas JAV Antropologijos mokslų draugijos prizas

Victor Munck prizas 2019Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto profesoriui Victor de Munck 2019 m. lapkričio 23 d. buvo įteiktas JAV Antropologijos mokslų draugijos (Society for Anthropological Sciences) prizas už geriausią 2019 metų mokslinį darbą antropologijos srityje.

Apdovanojimas buvo įteiktas Vankuveryje (Kanadoje) vykusios Amerikos antropologų asociacijos (American Anthropological Association) kasmetinės konferencijos metu.

Skaityti daugiau: Profesoriui Victor de Munck įteiktas JAV Antropologijos mokslų draugijos prizas

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos