Bendros naujienos

Upių sanskritas'19

Upiu sanskritas 2019

नदीसंस्कृतम्
Vandens žygis su sanskrito skaitiniais

2019 m. birželio 29 d. Ketvirtoji sesija.

Tikslai: 
Suburti draugėn skaitančius, kažkada skaičiusius arba ketinančius skaityti sanskrito tekstus.
Perskaityti ir aptarti iš anksto pasiūlytus sanskrito tekstus.
Pakeliauti nuostabiąja Nerimi ir susipažinti su jos slėpiniais.
Susipažinti ir susidraugauti.

Pirminės sanskrito žinios pageidautinos, tačiau nėra būtinos. Geriau sanskritą išmanantys žygio dalyviai padės mažiau pažengusiems bendražygiams.

Irklavimo įgūdžiai praverčia, bet nėra būtini – pagelbės bendražygiai.

Žygis vyks žemyn Nerimi nuo Vilniaus.
• išplaukimas – birželio 29 d. (šeštadienį) 10.00 prie pėsčiųjų tilto į Vingio parką Žvėryne, Vilniuje;
• numatoma žygio pabaiga – liepos 2 d. (antradienio) popietė Gegužinėje, Kaišiadorių raj.;
• nakties stovyklavietės ir skaitinių vietos (suderintos su Neries regioniniu parku):
birželio 29, šeštadienis – stovyklavietė prie Karmazinų pilkapyno
www.google.lt 54.807299, 24.965898
birželio 30, sekmadienis - dešinysis krantas prie Bielazariškių kaimo
www.google.lt 54.817966, 24.885599
liepos 1, pirmadienis – vakarosime ir nakvosime draugų ir rėmėjų sodyboje prie Čiobiškio. Ketinantiems atvykti tiksli vieta bus nurodyta asmeniniu laišku (PM).
Sanskrito skaitiniai, kaip visuomet, vyks sustojimo vietose nuo 19 iki 21 val. Jei kas ketintų atvykti tik į skaitinius ir pavakarojimą, prašau informuoti PM – paderinsime atvykimo detales. Be to, gali būti žmonių, kurie norėtų vykti kartu.

Šiemet skaitinius skirsime vedų dievui Varunai. Skaitysime Rigvedą ir Atharvavedą. Tekstai jau paskelbti FB grupėje „Upių sanskritas“, ketinantys dalyvauti bus į ją pakviesti.

Prašau ketinančius dalyvauti žygyje parašyti apie tai asmeniškai nurodytu el. paštu arba į PM Facebook tinkle.

Kai bus aiškus dalyvių skaičius, spręsime apie plaukimo priemones. Būtų gerai, jei rašydami pirmąjį laišką, parašytumėt, ar jums reikia plaukimo priemonės.

Žygio dalyviai pasirūpina individualiomis keliavimo gamtoje priemonėmis (palapinės, miegmaišiai ir t.t.).
Rytais ir vakarais bandysime virti bendrą maistą (košės, sriubos). Sausi užkandžiai galėtų būti pasiimti individualiai ir pasiūlyti bendram stalui.
Žygio finansines išlaidas sudarytų baidarių nuoma (jei jos reikėtų) ir bendro maisto pirkimas.

Organizatoriai:
Žygiui vadovaus ir sanskrito skaitinius moderuos
Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto (ATSI) lektorius Vytis Vidūnas.
Jam talkins VU ATSI indologijos specialybės studentai ir absolventai.
http://www.atsi.fsf.vu.lt/

Žygį remia:
Neries regioninis parkas http://neriesparkas.lt/
„Upių labirintas“ http://www.upiu-labirintas.lt/
Lietuvos - Indijos forumas www.lithuania-india.com

Dėl išsamesnės informacijos rašykite asmeniškai į PM Facebook tinkle arba


 

Sakralūs pasaulio tekstai: „Sunos“ biografija

MirajLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. birželio 13 d. (ketvirtadienį) 18 val. kviečiame į dvyliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto arabistikos lektorė Maritana Larbi pristatys vieną pamatinių islamo tradicijos tekstų – Suną.

Sunna – arabų kalboje reiškia reiškia „paprotį“, „tradiciją“. ,,Protėvių suna“ turėjo nerašyto įstatymo statusą, kuris užtikrindavo socialinę tvarką, tai buvo elgesio norma, nusistovėjęs protėvių, herojų elgesio imitavimas. Šiais laikais suna dažniausiai siejama su pranašo Muhammado žodžiais, poelgiais ir nuosprendžiais, iki menkiausių smulkmenų užfiksuotais hadisuose - ,,istoriniuose pasakojimuose“. Muhammado suna įgijo įstatymo galią ir tapo visų veiksmų modeliu, kuris įkūnija idealų ar normatyvinį musulmonų bendruomenės elgesį. Todėl islamo religija dažnai suvokiama kaip ortopraksinė religija, kur religijos esmę sudaro tikėjimo praktika ir neišvengiamai reiškia glaudų ryšį tarp teologijos ir teisės.

Paskaitoje bus pristatyta pranašo Muhammado (571-632) biografija bei sunos koncepcija ir jos kanonizavimo islamo kultūroje raida. Taip pat bus aptarta sunos reikšmė islamo etikos ir teisės kontekste bei jos recepcija Vakaruose.

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.


 

Diskusija „Why do we think that Africa has to be saved?"

Afrikos dienos 2019 intKokie stereotipai dažniausiai pasitelkiami pasakojant apie humanitarinės pagalbos projektus Afrikos šalyse? Kokios to pasekmės mūsų dialogui su Afrika? Kodėl svarbu tinkamai komunikuoti apie paramos iniciatyvas priimančiose šalyse?

Diskusijoje „Who needs to rescue whom? Why do we think that Africa has to be saved?" dalyvaus ekspertai iš Lietuvos ir užsienio šalių:

Skaityti daugiau: Diskusija „Why do we think that Africa has to be saved?"

Doc. dr. Rasa Pranskevičiūtė-Amoson lankėsi Koimbros universitete

Rasa paskaitoje2019 m. balandžio 8–12 d. VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto (VU ATSI) docentė dr. Rasa Pranskevičiūtė-Amoson lankėsi Koimbros universiteto (Portugalija) Istorijos, Europos studijų, archeologijos ir menų katedroje pagal Erasmus+ dėstytojų mainų programą. Vizito metu dr. Rasa Pranskevičiūtė-Amoson Istorijos teorijos ir istoriografijos, Šiuolaikinės istorijos, Religijų istorijos, Migracijų ir daugiakultūriškumo Europoje kursų studentams skaitė paskaitas religinių mažumų padėties komunistinėse visuomenėse, darbo su KGB archyvais, gamtinio dvasingumo ir aplinkosauginio komunitarizmo, alternatyvių dvasingumo judėjimų šiuolaikinėse visuomenėse tematikomis. VU ATSI mokslininkė dėstymo vizito metu taip pat susitiko su katedros dėstytojais ir mokslininkais.

Skaityti daugiau: Doc. dr. Rasa Pranskevičiūtė-Amoson lankėsi Koimbros universitete

Rasa Pranskevičiūtė-Amoson dalyvavo tarptautiniame kongrese

Rasa konferencija logo2019 m. balandžio 14–17 d. VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto (VU ATSI) docentė dr. Rasa Pranskevičiūtė-Amoson dalyvavo 14-ame Tarptautinės etnologijos ir folkloro asociacijos (International Society for Ethnology and Folklore – SIEF) tarptautiniame kongrese Track Changes: Reflecting on a Transforming World. Kongreso sekcijoje “Spirituality: a Transforming Discourse of Transformation”.

Skaityti daugiau: Rasa Pranskevičiūtė-Amoson dalyvavo tarptautiniame kongrese

Sakralūs pasaulio tekstai: Korano biografija

VP koranasLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. gegužės 30 d. (ketvirtadienį) 18 val. kviečiame į vienuoliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto arabistikos lektorė Maritana Larbi pristatys sakraliausią islamo kultūros tekstą – Koraną.

Skaityti daugiau: Sakralūs pasaulio tekstai: Korano biografija

South Asia Research Seminar

VP Azijos seminaras intMay 10, 2019

Institute of Asian and Transcultural Studies, Vilnius University, 

Hindi Auditorium

9.00 – 11.00 Session 1. Moderator - K. Garalytė

Kristina Dolinina (Institute of Asian and Transcultural Studies, Vilnius University)
Institution within Institution: Guru-śişya Parampara and Changing Institutional Setting in the Context of Kathak Performing Tradition

Deimantas Valančiūnas (Institute of Asian and Transcultural Studies, Vilnius University)
Evil Spirits, Black Magic and the Exorcist: Discussions on Indian Gothic

Skaityti daugiau: South Asia Research Seminar

Paskaita „Hodu: žydų bendruomenės Indijoje pėdsakais"

BA zydu bendruomene indijoje2019 m. gegužės 3 d. 17.30 val. maloniai kviečiame į Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto prof. Audriaus Beinoriaus paskaitą.

„Izraelis yra mano širdyje, tačiau Indija – mano kraujas. Aš labiau jaučiu savo indiškumą, nei įsisąmoninu savo žydiškumą" – Indijos žydų bendruomenės pirmininkas, Naujojo Delhio rabinas Ezekielas Isaakas Malekaras.

Žydai yra viena mažiausių Indijos etininių ir religinių bendruomenių, tačiau kurios istorija šioje šalyje siekia daugiau nei du tūkstančius metų. Paskaitoje bus apžvelgiama skirtingų žydų bendruomenių istorija Indijoje, analizuojamas indų diskursas apie žydus kolonijiniu ir nepriklausomybės laikotarpiu.

Skaityti daugiau: Paskaita „Hodu: žydų bendruomenės Indijoje pėdsakais"

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos