Vieša paskaita „Butanas – gyvenantis paveldas“ [2019-10-18]

VP Butanas inter2019 m. spalio 24 d. 13.00–14.00 val. maloniai kviečiame dalyvauti paskaitoje „Butanas – gyvenantis paveldas“, kuri vyks VU Azijos ir transkultūrinių studijų institute, J. Kovalevskio auditorijoje. Paskaitą ves Butano kultūros departamento direktorius Karma Weezir ir programų vadovė Tshering Choki.

Butano Karalystė garsėja kaip viena laimingiausių pasaulio šalių, dar neseniai buvusi visiškai uždara, o šiandien taikanti bendrosios nacionalinės laimės filosofiją ir modernizaciją, tvarų vystymąsi derinanti su senųjų kultūrinių tradicijų puoselėjimu. Pašnekovai kalbės apie Butano kultūrą, istoriją, religiją, kalbą, maistą ir tradicinius festivalius, bei iššūkius su kuriais susiduria modernizacijos laikais.

Sakralūs pasaulio tekstai: „Lotoso sūtros“ biografija [2019-10-17]

VP LotosLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. spalio 24 d. 18 val. kviečiame į šešioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Eötvöso Lorándo universiteto (Vengrija) doktorantas Gediminas Giedraitis pristatys reikšmingiausią budistinį Rytų Azijos tekstą, „Lotoso sūtrą“ (Saddharma Puṇḍarīka Sūtra, 妙法蓮華經).

Lotoso sūtra yra vienas svarbiausių mahajanos („didžiosios važiuoklės”) budizmo tekstų, palikęs gilų pėdsaką Kinijos, Korėjos, Japonijos ir kitose Tolimųjų Rytų kultūrose. Ši sūtra sudrebina tuomet vyraujančią budistinę pasaulėžiūrą įvesdama „vieningos važiuoklės“ (ekayāna) ir Budos amžinumo doktrinas, taip nubrėždama pagrindines Mahajanos budizmo interpretavimo gaires Tolimuosiuose Rytuose iki pat šių dienų. Tačiau Lotoso sūtros neblėstančiam populiarumui visgi reikšmingiausi yra ne jos doktrininiai aspektai, bet greičiau tekstui priskiriama ritualinė ir net maginė galia, kuri paliudijama daugybės „stebuklų istorijų“. Šios sūtros rečitavimas Kinijoje, Japonijoje ilgą laiką buvo populiariausia meditacijos forma.

Paskaitoje bus pristatytos mahajanos sūtrų, tarp jų ir Lotoso sūtros, istorinės atsiradimo peripetijos bei pagrindiniai vertimai. Taip pat bus nagrinėjamas Lotoso sūtros istorinis kontekstas, aptariama teksto struktūra, turinys bei pagrindinės doktrinos. Galiausiai, bus siekiama plačiau aptarti šio teksto reikšmę Rytų Azijos kultūrose, bei apžvelgti jo recepciją Vakaruose.

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.

Vieša paskaita „Prarijus Mėnulį: šiuolaikinė Kinijos prekariato poezija“ [2019-10-15]

VP Kinu poezija2019 m. spalio 24 d. 18.30 val. kviečiame į Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektoriaus, sinologo, šiuolaikinės kinų literatūros tyrinėtojo Balio Astrausko viešą paskaitą „Prarijus Mėnulį: šiuolaikinė Kinijos prekariato (dagong) poezija“.

Nuo XX a. 9-tojo dešimtmečio nesiliaujantis Kinijos ekonominis augimas išprovokavo vieną didžiausių vidinių migracijų žmonijos istorijoje. 262 milijonai kinų iš skurdžių kaimo vietovių sugužėjo į didžiuosius Kinijos pietrytinės pakrantės metropolius dirbti žemos kvalifikacijos, menkai apmokamą ir neretai sveikatai kenksmingą darbą gamyklose, siuvyklose, sandėliuose ar statybų sektoriuje. Su šių žmonių darbo vaisiais esame susidūrę kone visi – juos nesunku atpažinti iš ant daugelio kasdienio vartojimo prekių besipuikuojančio užrašo „Pagaminta Kinijoje“. Bet ar žinojote, kad tarp šių žmonių esti ir daugybė itin talentingų poetų?

Studentas vienai dienai [2019-10-15]

studentas vienai dienai 012019 m. spalio 21–25 d. Vilniaus universitete vėl vyks atvirų paskaitų ciklas „Studentas vienai dienai“. Moksleivi, šio renginio metu tavęs laukia Universiteto dėstytojai ir studentai paskaitose, praktiniuose bei laboratoriniuose užsiėmimuose!

Kodėl verta dalyvauti „Studento vienai dienai“ veikloje?
– galėsi pamatyti gyvai vykstančias paskaitas skirtinguose Vilniaus universiteto fakultetuose;
– bent trumpam galėsi tapti tikru studentu ir pabūti akademinėje aplinkoje;
– tai įdomu ir naudinga siekiant apsispręsti, ką toliau nori studijuoti.

Nepamiršk, kad paskaitos trukmė Universitete yra akademinė valanda, t. y. 90 min. Atkreipiame dėmesį, kad paskaitos yra skaitomos nekoreguojant jų turinio bei laikantis nustatyto plano.

Sakralūs pasaulio tekstai: Konfucijaus „Apmąstymų ir pašnekesių“ biografija [2019-09-30]

VP KonfucijusLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga.

2019 m. spalio 10 d. 18 val. kviečiame į penkioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto doc. dr. Loreta Poškaitė pristatys reikšmingiausią konfucionizmo tradicijos tekstą, išminčiui Konfucijui priskiriamus „Apmąstymus ir pašnekesius“ (Lúnyǔ, 論語).